Internetiohutus

Lapsevanematele

Tähtis on, et teaksite, millega laps internetis tegeleb ning saaksite aru, mida internet talle annab. Selle kaudu omate paremat ülevaadet, suudate kõigile kasuliku kokkuleppeni jõuda ning lapsele tasakaaluks ka päriselus alternatiivseid tegevusi pakkuda. Solvava ja ebakohase materjali eemaldamiseks ning ka siis kui on kuritarvitatud kasutajakontot või salasõna tuleks pöörduda klienditoe poole.

Tõsisemate probleemite korral tuleb alati kontakteeruda politseiga. Näiteks olukordades, kus:
lapsi ahistatakse või neid tahetakse ära kasutada;
levitatakse materjale laste ärakasutamisest;
identiteedivargus on kuritahtlik;
kiusamine on läinud üle piiri.

Tehke endale rate.ee konto, lisage oma laps sõbralisti. Vaadake oma lapse kontot - milline informatsioon on nähtav vaid sõpradele, milline kõigile. Kui seal on miskit, mis häirib, proovige talle seletada, miks teid miski häirib, teda suunata. Käsutada/keelata ei tasu, tehakse uus konto. Kui laps langeb kiusamise või rünnaku ohvriks, ei oska nad tavaliselt sellele reageerida. Kahjuks on meie seadusandlus sellistel juhtudel nõrk - reaalseid sanktsioone saab rakendada vaid siis, kui miskit on juba juhtunud, mis on juba liiga hilja.
Paluge enda lapsel alati endale rääkida, kui miskit rõvedat, imelikku või kahtlast on toimumas.

laste.arvutikaitse.ee
netiohud.ee-kuidas ohte ennetada?
netiohud.ee- mida teha probleemide korral?

Lastele

Oma isikuandmete avaldamisega tuleb olla äärmiselt ettevaatlik. Pea meeles, et informatsioon, mille avaldad, on teistele kättesaadav ja nähtav. See on põhimõtteliselt OK, kuid see tähendab, et ei tasu üles üles riputada midagi, mida sa ei taha et teised näevad!
Ära avalda oma kodust aadressi, telefoninumbrit.
Kui sa ei soovi võõraid isikuid oma msn-i, ära avalikusta ka seda (või avalda ainult oma sõbralistile).
Ära kliki kahtlastel linkidel.
Kasuta tugevaid paroole.
Salasõnad, salasõnade vihjeid jne hoia ainult enda teada.
Juhul kui keegi on siiski sinu kontosse sisse saanud ning sina oma kontot enam kasutada ei saa, kirjuta kasutajatoele. Kuna identiteedivargus on karistatav, võid teha avalduse ka politseisse.
Ära saada kunagi edasi ahelkirju!
Ole ettevaatlik, mitte iga inimene, kes sinuga suhelda soovib, pole heade kavatsustega. Blokeeri kasutaja, kes sind häirib.
Jäta meelde, et identiteedivargus on karistatav: § 1572
Ära mine välja inimestega, kellega oled tutvunud internetis. Kui sa tõesti väga pead, siis räägi sellest oma vanematele - anna neile teada, kus sa oled ja kuidas sind kätte saada. Kui seegi ei sobi, anna sõpradele teada. Võta esimesele kohtumisele keegi kaasa (soovitavalt täiskasvanu). Kohtuge rahvarohkes kohas - kaubanduskeskuses, populaarses kohvikus vms. Võimalusel proovi kontrollida, kellega tegelikult tegu on, uuri, kas teil on ühist tuttavat.
Pea meeles - inimesed ei ole alati nii heade kavatsustega kui sa võiksid eeldada.

NB! Juhul kui sul tekib probleeme, räägi neist kohe emale, isale, õpetajale. Hoia alles ka tõestusmaterjal (kirjad, msni vestlused jne), juhul kui peaks tekkima vajadus pöörduda politsei poole.

laste.arvutikaitse.ee
Netiohud© 2019 Rate.ee - all rights reserved.